Odrobina szaleństwa przy aranżacji wnętrz może okazać się bardzo korzysta i ożywcza dla naszego domu lub mieszkania. Wśród projektantów mebli i dekoratorów wnętrz można znaleźć wielu, którzy dostarczą nam inspiracji.

Niektóre pomysły mogą zaskakiwać – zwłaszcza, gdy dotyczą formy mebli która całkowicie odbiega od tradycyjnego wyobrażania o danym przedmiocie. Już w latach 30. XX wieku takie koncepty jak kanapa w kształcie ust, telefon z opasującym słuchawkę homarem albo obciągnięta futerkiem filiżanka szokowały, a w kolejnych latach twórcy sztuki użytkowej wcale nie rezygnowali z dalszych innowacji.

Urządzając wnętrza własnego mieszkania lub domu, nie jesteśmy już skazani na identyczne meble kupowane w sieciowych sklepach. Szczególnie w dużych miastach Polski warto poszukać miejsc, gdzie sprzedawcy oferują o wiele więcej.

 

Nowe formy i wzornictwo

Ekstrawaganckie meble przyciągają wzrok i zaskakują, ale jeden mocny akcent w sypialni lub salonie, to ciekawa propozycja nie tylko dla odważnych. Jeśli dobrze dobierzemy go do pozostałych elementów wystroju, będzie się wyróżniał, ale jednocześnie wpasowywał w koncepcję wnętrza.

Niecodzienne formy, takie jak na przykład lustro w kształcie kropli wody, ażurowy taboret, stolik będący szklaną, podświetlaną półkulą, udowadniają, że każdy mebel może mieć swojego oryginalnego odpowiednika. Ale jeśli boimy się podobnych rozwiązań, warto postawić na niecodzienne dodatki. Wazon przypominający gnieciony metal, czy duży żyrandol o bogatej formie i zdobieniach to akcenty, które nie przytłoczą wnętrza, ale nadadzą mu charakteru. Łączenie rzeczy prostych z tymi wyszukanymi i obfitującymi w dekorujące je detale, jest jak najbardziej dozwolone i coraz więcej osób przekonuje się do takich rozwiązań.

 

Design i wygoda

Meble ekstrawaganckie nie kojarzą się nam z komfortem, ale nowoczesny design to również nietypowe obicia lub forma, która sprawdza się również w codziennym użytkowaniu. Fotele krzesła lub sofy są tego najlepszym przykładem.

Patchworkowe materiały, z których wykonane są obicia, ożywią każde wnętrze – możemy wybrać kolory kontrastowe lub paletą barw nawiązujące do użytych już we wnętrzu kolorów. Będą idealnym dodatkiem do aranżacji w stylu boho lub popart.

Stylistyka glamour podsuwa inne rozwiązania – barokowe, bogate ramy foteli wykończone są odważnymi intensywnymi kolorami obić. Jednocześnie siedziska te są wygodne i miękkie.

 

Zaplanowana przesada

Wybór mebli o wyrazistych kształtach i kolorach w wielu osobach budzi obawę, że efekt ich wykorzystania będzie przeciwny od zamierzonego i zamiast stylowego wnętrza otrzymamy aranżację przesadną i krzykliwą. Chociaż trudno dziwić się podobnym wątpliwościom, warto wiedzieć, że to, co wydaje nam się kiczowate, może być również efektem przemyślanym i zaplanowanym. Krzykliwe kolory, łuki i gzymsy oraz tanie bibeloty potraktowane z humorem i dystansem stają się podstawą wnętrz kampowych, czyli celowo przestylizowanych. Nie jest to z pewnością propozycja dla wszystkich, ale pokazuje, jak wiele mają jeszcze do odkrycia osoby poszukujące ciekawych inspiracji.