Mebel, który jest niezbędny dla codziennego funkcjonowania domowników, to z pewnością stół. Ustawiony w kuchni, jadalni lub salonie stanie się miejscem wspólnych posiłków i spotkań w gronie przyjaciół. Niejednokrotnie zastąpi również biuro. Dlatego warto wybrać model, który spełni nasze oczekiwania i będzie odznaczał się dobrą jakością materiałów i starannym wykonaniem.

 

Wolna przestrzeń i indywidualne potrzeby

Najważniejsze kryteria, które pozwolą na dobranie odpowiedniego modelu, to liczba domowników, którzy będą korzystać ze stołu, oraz możliwości jakie daje nam dom lub mieszkanie. Mają one wpływ przede wszystkim na wybór kształtu mebla – okrągły stół będzie lepszym rozwiązaniem dla wieloosobowej rodziny, ale wymaga zdecydowanie większej ilości wolnej przestrzeni, by dostęp do niego nie był utrudniony. Natomiast kwadratowe i prostokątne modele okażą się z pewnością bardziej ustawne – można przysunąć je do ściany, co spowoduje, że zyskamy dodatkową wolną powierzchnię. Jest to jednak rozwiązanie dla dwu-, trzyosobowej rodziny, bo tak ustawiony stół nie pomieści większej liczby osób.

Alternatywą, dzięki której łatwo możemy zmienić codzienny mebel w miejsce spotkań dla szerszego grona znajomych, jest wybór stołu z rozsuwanym blatem. Taką opcję oferują zarówno stoły owalne, jak również prostokątne.

Jeśli w domu są także małe dzieci, warto wziąć ten fakt pod uwagę. Okrągły stół będzie na pewno bezpieczniejszy ze względu na brak ostrych kątów, które mogłyby stworzyć zagrożenie. Jednak nawet decydując się na mebel o prostokątnej formie, możemy zminimalizować ryzyko poprzez zakup specjalnych zabezpieczeń zakładanych na rogi stołu wykonanych z pianki lub plastiku. Metalowe okucia oraz szklane blaty mogą zwiększyć ryzyko wypadków, dlatego warto rozważyć, czy wybór tych materiałów na pewno jest dobrą decyzją.

 

Codzienne i niecodzienne aranżacje

Popularność i powszechność mebla nie oznacza, że musi mieć wyłącznie klasyczną formę. Stół możemy dopasować do wnętrz o różnorodnych stylach – od vintage, do bardzo nowoczesnych aranżacji. Na rynku ciągle pojawiają się nowinki, które urozmaicają tradycyjne formy – na przykład wysuwany blat wkomponowany w meble kuchenne, modułowy stół barowy czy model o teleskopowych nogach pozwalający na zmianę stolika kawowego w standardowy stół jadalny.

Ciekawym designem wyróżniają się również stoły o jednej nodze. Na uwagę zasługują także ze względu na większą ilość wolnego miejsca, dzięki któremu łatwiej o ustawienie krzeseł. Stopa, na której opiera się blat, może mieć różne kształty. Najczęściej spotykana forma to prostokąt – może być mniej lub bardziej masywny, wykonany z różnych materiałów. Możemy spotkać też bardziej finezyjne formy – rozszerzającej się ku dołowi lub puste w środku.