Najczęściej centralnym miejscem w domu jest pokój dzienny – spędzamy w nim dużo czasu odpoczywając, oglądając telewizję czy przyjmując gości. Dlatego oprócz komfortu musi on odznaczać się elegancją i wyrazistym stylem. Ważne są dodatki, które nadadzą mu charakteru ale równe istotne są wygodne meble. Wybór w obu przypadkach jest niezwykle szeroki i pozwala na stworzenie aranżacji w pełni odpowiadającej naszym upodobaniom.

 

Niezbędne meble do salonu

Poszukując elementów, które będą składać się na wystrój salonu, najczęściej zaczynamy od wyboru mebli. Odwiedzając salony meblowe, nietrudno zauważyć, że dominują modele ergonomiczne, pozwalające zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie wyróżniające się nowoczesną formą i wzornictwem. Coraz częściej wybierany styl to elegancki minimalizm, pozwalający stworzyć harmonijną całość.

W salonie nie może zabraknąć sofy, o wymiarach odpowiednich do ilości osób, które będą na co dzień z niej korzystać. Rodzinne popołudnia spędzone przed telewizorem czy przy wspólnym posiłku wymagają wygodnego mebla, który pomieści wszystkich domowników. Tapicerka w kolorze harmonizującym z barwami dominującymi we wnętrzu oraz dobrane do niej poduszki nadadzą meblowi charakteru.

Do sofy należy dopasować odpowiednią ławę. To bardzo ważny element salonu, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie – można na nim podać kawę, niewielki posiłek czy odłożyć drobiazgi. Oprócz oczywistych funkcji praktycznych, ława będzie wyrazistym akcentem, który podkreśli wybrany styl. Dużą popularnością cieszą się nowoczesne ławy, najczęściej łączące ze sobą hartowane szkło oraz innym materiał – drewno lub stal. Na pewno będą korzystnym wyborem, jeśli decydujemy się na aranżację zgodną z najnowszymi trendami. Wielbiciele tradycji odpowiedniego mebla muszą poszukać wśród ław drewnianych. Surowa forma, naturalne materiały sprawdzą się w salonie vintage lub stylizowanym na wnętrze rustykalne. Będą z pewnością mniej efektowne, ale nie zmienia to ich funkcji praktycznych. Jeśli zależy nam na funkcji ozdobnej najlepszym wyborem będzie wybór blatu ze szkła.

 

Dodatki z charakterem

Oprawą dla wybranych mebli będą dodatki, których nie może zabraknąć w żadnym salonie. Warto jednak wybierać je z rozwagą, szczególnie jeśli zależy nam na eleganckim i minimalistycznym wnętrzu. Efektownej szklanej ławy nie warto zakrywać obrusami czy bieżnikami ani ustawiać na niej dodatkowych gadżetów. Subtelne oświetlenie, ustawiony na komodzie lub półce wazon ze szkła, wybór dwóch dominujących barw z zupełności wystarczą, by uzyskać zamierzony efekt.