Funkcji, jakie może spełniać stół w domu, jest bardzo wiele. Kupujemy go najczęściej z myślą o rodzinnych posiłkach, ale szybko okazuje się, że jest również miejscem spotkań ze znajomymi, blatem do przygotowywania posiłków, a nawet przestrzenią do pracy. Te wszystkie zadania wymagają określonych wymiarów blatu, komfortu, optymalnego ustawienia mebla i jego oświetlenia. W zależności od przestrzeni, jaką możemy przeznaczyć na część jadalną, oraz tego, w którym pomieszczeniu znajduje się stół, możemy wybrać różne możliwości aranżacji.

 

Małe i duże stoły

Niewielki rozmiar nie musi kojarzyć się z meblem niewygodnym i mało praktycznym. Jeśli nie mamy wystarczającej przestrzeni, by pozwolić sobie na duży stół, nie musimy z niego całkowicie rezygnować, ale wybrać najbardziej funkcjonalne rozwiązanie. Oferta stołów rozsuwanych jest duża, a dla naprawdę małych mieszkań alternatywą może być podnoszony blat, który jedynie podczas posiłków będzie pełnił funkcję stołu. Wybór podobnych rozwiązań nie musi jednak wiązać się z ograniczeniami, jakie narzuca nam przestrzeń lub rozkład mieszkania. Podczas aranżowania wnętrza ważny jest również tryb życia domowników oraz ilość osób korzystających z mebla. Jeśli nie mamy dużej rodziny, a posiłki najczęściej jemy na mieście, warto zastanowić się, czy potrzebujemy oddzielnej jadalni. Wówczas optymalnym rozwiązaniem może okazać się niewielki kwadratowy stół rozsuwany, który na co dzień nie będzie zabierał zbyt wiele miejsca, a w razie potrzeby posłuży większej liczbie gości.

Dla osób nieprzejmujących się ograniczeniami, jakie narzuca im przestrzeń, interesującym rozwiązaniem może być stół owalny. Jeśli mamy liczną rodzinę lub grono przyjaciół, które często spędza czas na organizowanych przez nas biesiadach, zaaranżowanie przestrzeni jadalnej może okazać się wręcz konieczne. Owalny stół daje komfort i umożliwia przyjęcie dużej liczby osób. Brak kantów będzie bezpieczny dla dzieci, ale również nie zmusi nikogo z gości, by siedział na rogu stołu, narażając się na niewygodę.

 

Zmiana aranżacji

Nawet jeśli właściwie ocenimy nasze możliwości i potrzeby, może zdarzyć się, że sytuacja zmusi nas do organizowania większego spotkania lub przyjęcia. Wówczas stół będzie w centrum uwagi i konieczna okaże się zmiana jego codziennego oblicza.

Naprzeciw takim sytuacjom wychodzą niektóre modele mebli. Komfortowy będzie na przykład blat, który można przesunąć, nie naruszając jednocześnie całej stojącej na stole zastawy. Rozłożenie dodatkowej wkładki będzie łatwe i zwiększy powierzchnię blatu o blisko 40%.

Inne rozwiązanie ułatwiające rozłożenie stołu to zamontowane pod nogami rolki, dzięki której nie będzie konieczne jego podnoszenie. Warto zwrócić uwagę również, czy dany model oferuje dodatkowe nogi, które poprawią stabilność całości – zwłaszcza po rozłożeniu i ustawieniu pełnej zastawy.