Pokój dzienny to miejsce, gdzie spędzamy większość wolnego czasu – nic dziwnego, że przestrzeń tę staramy się zaaranżować w taki sposób, by dawała jak najwięcej komfortu. Jedni nie wyobrażają sobie salonu bez biblioteczki, inni relaks utożsamiają z chwilami spędzonymi przed telewizorem. W tym przypadku warto zaplanować taki układ mebli, by ekran znajdował się w optymalnej odległości i pod odpowiednim kątem dla patrzącego.

 

Ustawienie telewizora

Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe, bo wiele czynników wpływa na nasz komfort podczas oglądania telewizji. Warto wybrać miejsce oddalone od wejścia do pokoju i najbardziej oczywistych ścieżek, którymi poruszają się do salonu domownicy. Wówczas nikt niespodziewanie nie zasłoni nam ekranu. Widoczność może również ograniczyć lampa ustawiona naprzeciwko telewizora – jakość obrazu może znacznie się pogorszyć. Telewizory kineskopowe odbijają światło, ale również komfort oglądania na nowoczesnych odbiornikach będzie niższy. Jedynie typ LCD ma na tyle dużą jasność obrazu, że sprawdzi się nawet w bardzo nasłonecznionych bądź intensywnie oświetlonych salonach.

 

Telewizor na ścianie i na regale

Możliwości wkomponowania szklanego ekranu w przestrzeń salonu jest co najmniej kilka. Najpopularniejsze rozwiązania to wykorzystanie w tym celu odpowiednich mebli lub powieszenie telewizora bezpośrednio na ścianie, bez konieczności dodatkowego obudowania innymi elementami.

Wielbiciele klasycznych rozwiązań najczęściej decydują się na regał przeznaczony specjalnie pod telewizor, który dodatkowo może być obudowany kolejnymi meblami – półkami i szafkami. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku telewizorów starszego typu – bardziej masywnych i szerszych. Wówczas jego gabaryty nie rażą, a dodatkowo łatwo ukryć niezbędne kable. Łatwiej również wygospodarować miejsce na dekoder lub dodatkowe urządzenia.

Powieszenie telewizora na ścianie to opcja zyskująca coraz więcej zwolenników. Mają na to wpływ przede wszystkim wymiary nowoczesnych telewizorów – większa liczba cali idzie w parze z niewielką grubością i ciężarem urządzenia. Umieszczenie go na ścianie oraz zakup dodatkowych akcesoriów sprawia, że możemy w domu stworzyć namiastkę kina. Jedyne wątpliwości może budzić sposób przymocowania telewizora, jednak profesjonalne uchwyty i śruby montażowe zapewnią bezpieczeństwo sprzętu. Do wyboru mamy uchwyty naścienne lub sufitowe. Wśród nich znajdują się te, które umożliwiają regulację kąta nachylenia ekranu, lub oferujące tylko jedno ustawienie. Przed montażem warto równiej przemyśleć kwestię okablowania – swobodnie zwisające kable na pewno nie będą wyglądać estetycznie, są także niemile widziane, jeżeli mamy w domu zwierzęta. Rozwiązaniem może być wcześniejsze wmurowanie w ścianę peszela o odpowiedniej średnicy albo listwa maskująca.