Niewielki mebel może nadać wnętrzu charakteru – najlepszym potwierdzeniem tej tezy są stoliki kawowe. Oprócz miejsca relaksu z filiżanką kawy, oferują ciekawy design, który czyni z nich element ozdobny. Wybór odpowiedniego stolika, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom i idealnie wpasowywał się wystrój salonu, to tylko z pozoru proste zadanie. Szczegółów, przesądzających o ostatecznym efekcie, jest bardzo dużo.

 

Rozmiary

Z założenia stolik kawowy to mebel mniejszy od ławy, a tym bardziej od stołu. Jeżeli stawiamy wyłącznie na design, może okazać się jednak, że modele najbardziej minimalistyczne osiągają wysokość zaledwie 20 centymetrów, a wówczas trudno mówić o komforcie. Wieczorna kawa czy spotkanie ze znajomymi to sytuacje, które musimy przewidzieć i uwzględnić urządzając salon, dlatego styl powinien iść w parze z wygodą. Optymalną wysokość należy ustalić, biorąc pod uwagę również wielkość kanapy czy foteli. Stolik nie powinien być od nich wyższy, optymalny rozmiar to około 50 cm wysokości.

Ważne parametry to także szerokość i długość blatu, bo zadecydują, jak wiele rzeczy będziemy mogli położyć na stoliku. W tym przypadku musimy znaleźć kompromis pomiędzy wymiarami salonu i możliwościami, jakie daje, a funkcjonalnością mebla.

 

Stabilność

Zapewnią ją nogi, które muszą być przede wszystkim prawidłowo wykonane i mocno przytwierdzone do blatu. Dzięki temu będziemy mogli bez obaw położyć na stoliku napoje i spełni on tym samym swoją podstawową funkcję. Stoliczek o podstawie, którą stanowi jedna noga, będzie na pewno efektowny, ale istnieje większe ryzyko utraty stabilności. O bezpieczeństwie warto pomyśleć szczególnie, jeśli w domu przebywają małe dzieci.

 

Waga

Szczegół ten może wydawać się mało istotny, ale niekiedy zdarza się, że konieczne będzie przesunięcie stolika. Jeśli salon pełni jednocześnie funkcję sypialni, a kanapa jest co wieczór rozkładana, niewielki i lekki stolik będzie na pewno lepszym rozwiązaniem niż masywny mebel. Niektóre modele posiadają kółka, dzięki którym przesuwanie stolika będzie jeszcze łatwiejsze.

 

Blat

Najczęściej oferowane przez producentów blaty wykonane są ze szkła lub drewna. Oba materiały mają swoje plusy i minusy, a o wyborze najczęściej decydują względy estetyczne i styl dominujący w pomieszczeniu. Szkło lepiej sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych, należy pamiętać jednak o jego pielęgnacji. Wszelkie zabrudzenia i zarysowania będą na nim doskonale widoczne, ale czyszczenie nie sprawi kłopotów. Drewno pasuje do klasycznych aranżacji, ale w połączeniu z elementami szklanymi lub metalowymi będzie prezentować się efektownie również w nowoczesnych zestawieniach.