komputer książka

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki wpływ na nasz świat mają drobnostki, czyli wszystkie te rzeczy, z których korzystamy, a zupełnie ich nie zauważamy. Jednak gdybyśmy spróbowali przeprowadzić symulacje świata, który jest pozbawiony takich drobnostek, okazałoby się, że droga jego rozwoju jest zupełnie inna i być może nie jest on tak wysoko rozwinięty, jak ten, który znamy. Mówić uczymy się jako dzieci i uważamy, że jest to oczywiste i normalne.

Co, jednak gdyby tak wcale nie było?

Jak wyglądałby świat, gdybyśmy nie wykształcili nigdy takiej formy komunikacji? Być może zwyczajne języki mówione zostałyby zastąpione na przykład czymś podobnym do języka migowego lub rysunkami, bo jakaś forma komunikacji na pewno by powstała. Pewność co do tego, że w taki czy inny sposób komunikowalibyśmy się ze sobą, możemy czerpać stąd, że nawet zwierzęta opracowały coś podobnego do języka i potrafią się ze sobą porozumiewać.

Warto przyjrzeć się, chociażby matkom wychowujący młode lub zwierzętom współpracującym w celu zdobycia pożywienia czy utrzymania danego terytorium. Można więc wyciągnąć wniosek, że ta skłonność do komunikowania się jest zapisana gdzieś głęboko w naszym kodzie genetycznym i w taki czy inny sposób doszłaby ona do głosu.

języki programowania

Wróćmy jednak do sytuacji, w której zakładamy, że ludzie nie potrafią porozumiewać się ze sobą nawzajem, tak jak robią to dzisiaj. Pojedynczy człowiek jest w stanie zdziałać bardzo niewiele, a gdy spojrzymy na wszystko wokół nas, zrozumiemy, że wszystkie nasze osiągnięcia są wynikiem współpracy międzyludzkiej. Jeden człowiek przecież nigdy samodzielnie nie wybudowałby na przykład wielkiego wieżowca, a cała ekipa z odpowiednim sprzętem potrafi to zrobić szybko i profesjonalnie. Jest to jednak jeden z bardziej oczywistych przykładów, który dosłownie rzuca się w oczy.

Warto spojrzeć na tę ciekawą sprawę też w zupełnie odmienny sposób, bo słowa język wcale nie musimy rozumieć tylko i wyłącznie jako język, którego używamy do komunikacji między sobą. Już wiele lat temu stworzyliśmy komputery i komunikujemy się nimi, gdyż jest to konieczne do wydawania im poleceń. Do rozmawiania z komputerem konieczny jest język programowania.
Praktycznie wszystkie języki programowania oparte są na naszej wiedzy z zakresu matematyki, co ciekawe ich wykorzystanie pozwala nam tę wiedzę znacząco poszerzać, ponieważ komputer wraz z odpowiednimi programami służą nam wiernie do wykonywania obliczeń, które przerastają możliwości nawet najbardziej niezwykłych matematycznych umysłów.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że wszystkie programy składają się z poleceń, które dostarczają komputerowi informacji, jak ma się zachować w wypadku konkretnej sytuacji. Programy te są dzisiaj niezwykle rozbudowane i potrafią działać skutecznie, nawet gdy poziom skomplikowania zadania jest bardzo wysoki. Komputer jednak sam w sobie wciąż jest bezmyślną maszyną, której nigdy nie byłoby w stanie nic zrobić i osiągnąć, gdybyśmy nie wprowadzili w odpowiednie miejsca stosownych poleceń i programów.

Praktycznie wszystkie dziedziny nauki w mniejszym lub większym w zakresie powiązane są właśnie z matematyką, a matematyka nierozłącznie związała się z komputerami. Gdyby więc wymazać z historii świata hasło języki programowania to być może nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, ile planet znajduje się w naszym Układzie Słonecznym czy jaka odległość dzieli nas od księżyca.
Nasza wiedza z astronomii oparta jest właśnie na matematyce, ponieważ o dalekich podróżach kosmicznych będą mogli myśleć dopiero nasi potomkowie, a nam nie pozostaje nic innego jak tylko zebrać jak najwięcej wiedzy, bo to być może ułatwi kolejnym pokoleniom dalsze poznawanie wszechświata i przyśpieszy datę wyprawy do innego układu czy planety.

monitor

Skoro wiemy, co daje nam język, to może warto zacząć go zdecydowanie bardziej szanować, a da się to zrobić, chociażby przez unikanie błędów gramatycznych i ortograficznych, zmniejszanie ilości słów wziętych z języka potocznego w naszych wypowiedziach i zwracanie uwagi innym, jakie błędy popełniają, ponieważ, po prostu mogą nie zdawać sobie z tego sprawy.

Istnieje bowiem znaczna różnica pomiędzy normalną ewolucją języka, a jego zwyczajnym wulgarnym okaleczaniem wynikającym z niewiedzy lub lenistwa. Szczególną uwagę trzeba zwracać na to, w jaki sposób wypowiadają się nasze dzieci, ponieważ to właśnie one są młodym pokoleniem, które kiedyś przekaże język, którego używa swoim dzieciom. Jeżeli nie będziemy mieli tego na uwadze, to język każdego kolejnego pokolenia będzie coraz bardziej zdeformowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here