Systemy ERP (enterprise resource planning) są systemami planowania zasobów przedsiębiorstwa z uwzględnieniem wszystkich działów i funkcji firmy, tak aby współgrały one ze sobą w sposób integralny. Rozwój firmy wiąże się z poszerzeniem gałęzi jej działalności. Kontrola wszystkich etapów produkcji, zamówień, sprzedaży i pozostałych aspektów coraz bardziej się komplikuje. Dzięki systemom ERP firma może korzystać tylko z jednego, spójnego zbioru danych.
Branża metalowa posiada szeroki zakres produkcji. Zajmuje się wytwarzaniem części codziennego użytku oraz półfabrykatów dla przemysłu maszynowego, transportowego, motoryzacyjnego i wielu innych. Wśród sektorów branży metalowej można wymienić: produkcję elementów precyzyjnych do maszyn i urządzeń, obróbkę stali, wytwarzanie konstrukcji dla budownictwa, elementów przemysłu motoryzacyjnego, itp. Branża ta jest szeroko rozbudowana, dlatego niekiedy jedna część musi przejść przez kilka kolejnych procesów (szlifowanie, frezowanie, toczenie, spawanie, odlewanie itd.), aby przybrała swoją ostateczną formę. Systemy ERP znacznie ułatwiają kontrolę wszystkich procesów zachodzących po kolei.
Jak planować produkcję?
System ERP został stworzony w celu poprawy naczelnych zasad Lean manufacturing. Ułatwia podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwach, dzięki temu, że integruje ze sobą wszystkie działy i procesy. Spływanie w jednoczesnym czasie wszystkich informacji odnoszących się do aktualnego stanu produkcji pozwala zapobiegać błędom i usprawnić proces. Integralny system ERP pozwala nam na śledzenie stanów magazynowych, ilości zamówień, aktualnej produkcji oraz surowców pierwotnych. W zintegrowanym systemie, zarządzanie zasobami staje się dużo prostsze. Jeśli klient zamówił pewną ilość towaru to można sprawdzić za pomocą jednego programu jaki jest jego stan na magazynie, gdzie znajdują się gotowe części, ile części znajduje się aktualnie w produkcji i jaki jest plan produkcji na najbliższą dobę.
Bilansowanie zasobów
W systemie ERP znajduje się szereg narzędzi ułatwiających pracę na poszczególnych etapach procesu, można tu wymienić min. Kanban, który jest systemem zarządzania zapasami i przepływu informacji. Bilansowanie zasobów za pomocą ERP zawiera w sobie optymalizację zużycia metali, śledzenie kosztów materiału i pracy oraz stopnia zaawansowania produkcji.
Automatyzacja procesów produkcyjnych
Systemy ERP dla branży metalowej posiadającej szeroki asortyment produktów. Pracę maszyn produkcyjnych można bowiem szybko dostosować do aktualnych wymogów i zapotrzebowania klienta. Automatyzacja pracy daje szereg korzyści zarówno dla pracownika jak i dla przedsiębiorstwa. Firma jako całość, jest bardziej wydajna, pracownik nie tyle co mniej się napracuje, ale na pewno nie będzie pracował bezproduktywnie, lub nieekonomicznie. Opieranie pracy o moduły systemu ERP jest nowoczesnym podejściem w zarządzaniu oraz organizacji pracy.
Zarządzanie zasobami
Zarządzanie zasobami w systemie ERP można przedstawić następująco:
- śledzenie stanu realizacji zamówień i kosztów
- optymalizacja produkcji krok po kroku poprzez zmniejszenie zużycia metalu oraz zdiagnozowanie tak zwanych „wąskich gardeł” procesu
- zarządzanie zasobami ludzkimi
- zarządzanie zasobami maszyn
- kontrola odpadów poprodukcyjnych oraz zużycie materiału
- usprawnienie łańcucha dostaw i transportu
- usprawnienie obsługi magazynów
- możliwość poprawy formuły/recept automatyki przemysłowej
- otrzymywanie informacji niezbędnych do raportów oraz ciągłego doskonalenia procesu
- jeden system sprawia, że naniesienie poprawek z jednego działu od razu będzie widoczne w pozostałych działach firmy
Składnikami baz danych są poszczególne działy takie jak: produkcja, zakupy, dystrybucja, sprzedaż i marketing, księgowość i finanse, zasoby ludzkie, magazynowanie. Każda osoba odpowiedzialna za swój dział, nie może zmieniać danych przypisanych dla innych jednostek, jest to zabezpieczenie przed możliwością wprowadzania błędnych danych, przez nieuprawnione do tego osoby.