Zawód adwokata, określany mianem zawodu zaufania publicznego, kojarzony jest przede wszystkim z udzielaniem pomocy osobom oskarżonym w różnego rodzaju sprawach sądowych. Realny zakres jego kompetencji jest jednak znacznie szerszy. Czym dokładnie zajmuje się adwokat? Na jakie wsparcie może liczyć klient indywidualny, a jaką pomoc otrzyma firma? Wyjaśniamy.
Klient indywidualny
Do katalogu najczęstszych zadań prawnika należy pomoc w sprawach sądowych klientom, którzy zostali oskarżeni o dane przestępstwo. W tym kontekście adwokat zajmuje się przede wszystkim opracowaniem i realizacją strategii obrony – co istotne: im szybciej zostanie poproszony o reprezentację klienta, tym szybciej może ją wdrożyć, a szanse powodzenia w sądzie rosną. Oprócz opracowania linii obrony prawnik odpowiada także za przygotowanie każdej, niezbędnej dla sprawy dokumentacji lub odwołania. Do jego obowiązków należy reprezentacja klienta w postępowaniu sądowym, gromadzenie odpowiednich dowodów oraz weryfikacja legalności i adekwatności zastosowanych wobec niego środków. Z takim zakresem zadań mamy do czynienia zwykle w sprawach karnych, czyli tych, w których klient jest oskarżony o popełnienie czynu zabronionego – np. posiadanie narkotyków, jazda po alkoholu lub prowadzenie pojazdu po odebraniu uprawnień. Adwokat może jednak pomóc także w sprawach cywilnych, których przedmiotem są głównie konflikty – np. rozwody czy sprawy odszkodowawcze. Rolą prawnika w tym kontekście jest nie tylko udzielenie pomocy osobie, która wnosi powództwo, ale także tym, które zostały w nie włączone lub są powołane na świadka. Do obowiązków prawnika należą ponownie: reprezentacja klienta, opracowanie strategii działań czy sporządzenie wszystkich niezbędnych dla prawy dokumentów.
Firma
Prowadząc działalność biznesową, regularnie mamy do czynienia z dylematami, które korzystnie dla nas, rozwiązać może tylko adwokat. Warszawa, Poznań czy Katowice? Bez względu na lokalizację i zasięg działania Twojej firmy dobrym pomysłem będzie zatrudnienie do współpracy kancelarii prawnej, która pomoże Ci uporać się ze skomplikowanymi sytuacjami, ale także pokaże, jak uniknąć ewentualnych problemów. Do zadań adwokat w kontekście firmy należy bowiem nie tylko reprezentowanie klienta w sądzie, ale także wsparcie w rozpoczynaniu działalności biznesowej, doborze optymalnej formy prawnej, pozyskaniu dofinansowania, a nawet w budowaniu relacji z inwestorami czy wejściu na giełdę. To także tworzenie lub opiniowanie umów, porady prawne oraz szkolenia dla pracowników np. z prawa medycznego czy ochrony danych osobowych. Widząc ogromną odpowiedzialność funkcji adwokata w kontekście firmy warto więc zastanowić się, jak znaleźć odpowiedniego prawnika do współpracy. Czy wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: adwokat. Warszawa, przeczytać opinie na temat prawnika i dokonać wyboru? Nie do końca. Choć opinie innych klientów zawsze mogą stanowić źródło cennej informacji, przede wszystkim należy poznać specjalizację prawnika, którego chcemy zatrudnić do obsługi spraw firmy. Jeśli jesteś start upem poszukaj adwokata, który posiada bogate doświadczenie w pracy z takimi podmiotami. Jeśli prowadzisz działalność w oparciu o międzynarodowe umowy z zagranicznymi kontrahentami – kluczem doboru Twojego prawnika powinna być znajomość regulacji na rynkach międzynarodowych. Pamiętaj, że znajomość mechanizmów rządzących określoną branżą lub rynkiem nie tylko usprawnią Waszą współpracę, ale także przyspieszą budowanie wzajemnego porozumienia.
Więcej informacji: https://www.adwokatkrzysztofdadura.pl/