Druk 3D to technologia wytwarzania przyrostowego, w której trójwymiarowy obiekt jest tworzony poprzez nakładanie kolejnych warstw materiału. Drukarki 3D są generalnie szybsze, tańsze i łatwiejsze w obsłudze niż inne stosowane technologie produkcyjne. Dodatkowo, jak w każdy, procesie przemysłowym, podlegają kompromisowi między ceną zakupu a możliwością wymiarów wytwarzanych przedmiotów.
Drukarka 3D
Drukarki 3D oferują konstruktorom produktów możliwość drukowania części i zespołów wykonanych z różnych materiałów o różnych właściwościach fizycznych i mechanicznych, często w prostym procesie montażu. Zaawansowane technologie druku 3D mogą nawet oferować modele, które mogą służyć jako prototypy produktów.
Od 2003 roku nastąpił duży wzrost sprzedaży drukarek 3D. I odwrotnie, ich koszt został zmniejszony. Technologia ta znajduje również zastosowanie w takich dziedzinach, jak biżuteria, obuwie, wzornictwo przemysłowe, architektura, inżynieria i budownictwo, motoryzacja i lotnictwo, branża medyczna, edukacja, systemy informacyjne geograficzne, inżynieria lądowa i wiele innych.
Drukowanie 3D nie może odbywać się przy pomocy dowolnego materiału. Istnieje jednak szeroka gama materiałów używanych do druku, takich jak: przezroczyste, kolorowe, kryjące, elastyczne, sztywne, wysokotemperaturowe i odporne. Tego typu materiały zaspokajają potrzeby wizualne i dotykowe, a także są bardzo odporne i posiadają niezbędną wytrzymałość, jakiej wymagają prototypy. Projekt konkretnego produktu prowadzi do wyboru zastosowanego materiału, drukarki i procesu, w jakim zostanie wydrukowany.
Warto wspomnieć, że drukarka 3D Ender 5 Pro (więcej o niej tutaj: https://linux-magazine.pl/lm204/drukowanie-3d-pierwsze-kroki-z-drukarka-3d-ender-5-pro-1241.html) jest rekomendowana przez użytkowników. Rozsądne wydaje się odniesienie rozdzielczości drukarki 3D do możliwości pozycjonowania lub rozróżniania odległości przed wtryskiem lub nakładaniem materiału, podczas gdy tolerancja druku będzie zależała również od procesu krzepnięcia lub wykańczania. Dobrym dowodem na to, że można je traktować jako różne koncepcje, jest to, że często tolerancja drukowania ma bardziej niekorzystne wartości niż rozdzielczość. Zastosowań w edukacji jest pełno. Pomagają uczniom wizualizować i rozumieć abstrakcyjne pojęcia. Zastosowania w naukach społecznych, przyrodniczych, matematyce, sztuce, historii i oczywiście technologii mogą zrewolucjonizować działalność pedagogiczną.
Druk 3D stosowany w medycynie może być na przykład procesem polegającym na tworzeniu sztucznych narządów z modelu cyfrowego za pomocą drukarki 3D, w przeciwieństwie do metodologii reprodukcji genetycznej.
Artykuł powstał we współpracy z https://linux-magazine.pl/.