Wypalenie zawodowe to poważny problem, zwłaszcza wśród osób na pozycjach managerskich lub mających stały kontakt z klientem. Jednak może do niego dojść u każdego bez względu na to jaką pozycję zajmuje i w jakiej branży działa. Warto zastanowić się jak temu zapobiegać i przeciwdziałać.
Przeczytaj też: http://www.synat.pl/wypalenie-zawodowe-jak-sobie-z-nim-radzic/
Czym jest wypalenie zawodowe?
Jest to stan, w którym praca zawodowa przestaje dawać satysfakcję i staje się męcząca. Wpływa to zarówno na fizyczne zmęczenie jak i psychiczne. Często wiąże się to ze zniechęceniem do wykonywania jakichkolwiek obowiązków zawodowych.
Przyczyny wypalenia zawodowego
Na wypalenie zawodowe często składa się wiele elementów. Najczęstszym z nich jest stres, zwłaszcza długotrwały. Kolejnym czynnikiem wpływającym negatywnie na nasze postrzeganie pracy są wszelkie negatywne personalne elementy jak mobbing, nieprzyjazne środowisko czy konflikty.
Wśród długiej listy czynników wypalenia w pracy znajdziemy także natłok obowiązków, niskie wynagrodzenie, bycie pomijanym podczas awansów czy brak rozwoju. Niekiedy mogą to być również czynniki wewnętrzne jak brak poczucia przynależności czy niskie poczucie własnej wartości.
Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?
Jest kilka sprawdzonych sposobów na walkę z wypaleniem w pracy. Jeśli jednak żaden z nich nie zadziała warto zastanowić się nad zmianą firmy lub branży, w której się pracuje. Przed tym można także umówić się na konsultację z psychologiem lub coachem, który pomoże nam zastanowić się nad głównym problemem w pracy.
Sprawdzone sposoby na wypalenie zawodowe:
- odpoczynek, kilka czy kilkanaście dni wolnych od pracy,
- ustalenie celów zawodowych,
- edukacja, udział w kursach i szkoleniach, zdobywanie inspiracji,
- rozmowa z najbliższymi lub specjalistą.
Warto walczyć z wypaleniem zawodowym. Zmianę branży należy potraktować raczej jako ostateczność. Nie należy lekceważyć żadnych objawów. Lepiej już przy pierwszych oznakach rozpocząć działanie.
Zobacz też: http://www.dccomp.pl/jak-poradzisz-sobie-z-brakiem-motywacji-do-pracy/