Zagraniczni inwestorzy kuszeni niskimi podatkami w strefach ekonomicznych, chętniej otwierają zakłady produkcyjne wspierając naszą gospodarkę. Zapotrzebowanie rynku na operatorów bądź programistów CNC w ostatnich latach nie spada, spowodowane jest to dodatnią koniunkturą rynku i polepszeniem jakości życia. Operator/programista cechuje się ogromnymi zdolnościami manualnymi, precyzją oraz sumiennością w wykonywanej pracy. Oferty pracy z wysokim wynagrodzeniem i bogatym pakietem socjalnym kuszą niejedną osobę. Marzysz o karierze operatora/programisty CNC, chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o tym zawodzie? Jeśli tak to zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.
Fabryki produkujące wszelakie części różniące się od siebie rodzajem materiału, wielkością czy przeznaczeniem, używają do produkcji maszyn sterowanych numerycznie. Maszyny CNC przeznaczone są do obrabiania półfabrykatów lub odkuwek w celu uzyskania finalnego wyrobu. Różnią się od siebie przede wszystkim kinematyką, sztywnością oraz wymiarami. Oczywiście maszyny trzeba odpowiednio przygotować do produkcji poprzez komunikację z nimi odpowiednim językiem programowym zwanym G-codem (jest to najczęściej używany język programowania). Niezbędną wiedzę można zdobyć kończąc studia związane z kierunkiem mechanicznym o profilu programowania i automatyzacji obróbki, bądź poprzez kurs programowania CNC, który jest szybszą oraz częściej wybieraną opcją.
Maszyny CNC programowane są ręcznie poprzez sterowanie na maszynach oraz automatycznie dzięki programom CAD/CAM. Programowanie ręczne odbywa się na pulpicie operatora, który ma do wyboru różne cykle obróbkowe, przypisane pod inną charakterystyką zależną od producenta. Najbardziej znanymi producentami systemów sterowania są Siemens Sinumerik, Fanuc, Mazatrol, występują także inne mniej znane marki oraz sterowania przypisane do danego typu produkcji np. przemysł meblowy posiada przypisany sterownik z możliwością cięcia i obrabiania długich ram.
Programowanie automatyczne odbywa się za pomocą systemów komputerowych CAD/CAM. Skrót pochodzi od angielskiej nazwy Computer Aided Design/ Computer Aided Manufacturing, co oznacza ,że można stworzyć część w programie graficznym 3D a następnie poprzez zdefiniowanie odpowiedniego półfabrykatu obrobić go w module CAM. Wyróżniamy dużą liczbę producentów oprogramowania, do najbardziej rozpoznawalnych należą: Catia, Unigraphix NX, Inventor z nakładką Fusion 360, Solid Egde czy MasterCAM.
Moduł CAM również poznajemy na kursie programowania CNC gdzie uczymy się, wybierać odpowiednie moduły obróbkowe, definiować układ współrzędnych oraz nastawiać odpowiednie parametry obróbkowe. Kod zdefiniowany dzięki modułowi CAM przesyłany jest za pomocą sieci, pendrive lub coraz mniej stosowanymi dyskietkami. Niezbędne do tworzenia programu CAM jest również zdefiniowanie narzędzi obróbkowych, przeważnie zadanie to przypisywane jest technologowi, lecz w mniejszych firmach odpowiedzialni za to są programiści.
Producenci narzędzi oferują dużą gamę produktów, przypisanych do danego typu obróbki, różnych sposobów mocowania, obrabianego materiału, podawanego chłodzenia czy nawet mocowania pod oprawki. Dobierane parametry powinny być sprecyzowane pod typ obróbki, rodzaj materiału, maszynę, średnice toczonego materiału czy freza. Kurs programowania CNC oferuje także naukę przyrządów pomiarowych do zagwarantowania jak najlepszej jakości wykonanego przedmiotu.
W treści oferowanego szkolenia nauczymy się posługiwać suwmiarką, mikrometrem, średnicówką czy zegarem czujnikowym z rozmaitymi końcówkami. Najważniejszą częścią do jakiej powinniśmy się przyłożyć jest część praktyczna, w której uczymy się obsługi maszyny, ustawiania części oraz wczytania programu CNC. Konkretne części wykonujemy zgodnie z technologią obróbkową przygotowaną przez technologa prowadzącego, który na podstawie otrzymanego rysunku konstrukcyjnego dobiera odpowiednie naddatki i założenia na operacje obróbcze.
Kursy programowania CNC oferuje niezmierne możliwości rozwojowe, poszerzenie horyzontów czy nakierowanie młodego człowieka na ciekawą i opłacalną pracę. Oferty pracy z rynku rodzimego jak i zagranicznego zalewają portale z ofertami pracy z dogodnymi warunkami.
Jeżeli wyżej opisana charakterystyka stanowiskowa programisty/operatora przyciągnęła twoją uwagę, zachęcam Cię to zapoznania się z ofertami oferowanych kursów programowania CNC w twojej okolicy. Praca operatora/programisty jest gwarancją stabilnej, bezpiecznej i dobrze płatnej pracy.