Jest wiele powodów, dla których coraz więcej osób interesuje się nauczeniem się tworzenia aplikacji dla systemu Android. Bezsprzecznie, Android jest najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym, z aktywnymi prawie dwoma miliardami urządzeń, oferuje też zunifikowane podejście do opracowywania aplikacji na urządzenia mobilne. Oznacza to, że programiści muszą rozwijać Androida, aby ich aplikacje mogły działać na różnych urządzeniach zasilanych przez Androida.
Stąd tak ważne jest programowanie Android na bieżąco
Android to ekscytująca przestrzeń do tworzenia aplikacji, które mogą pomóc w każdym aspekcie życia, na przykład w komunikacji, organizacji czasu, nauce, zabawie i po prostu w ułatwianiu życia dzięki urządzeniu, na którym mogą działać. Świat mobilnego programowania może być bardzo zabawny, ponieważ bezpośrednie rezultaty, jakie widzimy przy tworzeniu własnej aplikacji, mogą być wysoce motywujące i satysfakcjonujące.
Android to mobilny system operacyjny opracowany przez Google na podstawie jądra systemu Linux i przeznaczony głównie na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym, takie jak smartfony i tablety. Android oferuje ujednolicone podejście do tworzenia aplikacji na urządzenia mobilne.
Android to otwarty system operacyjny
Google stworzyło kod, jak również potrzebne oprogramowanie pośredniczące do zasilania i korzystania z urządzenia elektronicznego, i dało swobodę każdemu, kto chciałby pisać i budować aplikacje dla tego systemu operacyjnego. Zawiera nawet pełną strukturę aplikacji, dzięki czemu można tworzyć i instalować aplikacje różnych firm. Prawidłową nazwą Androida jest Android Open Source Project, który jest otwarty i bezpłatny. Android, w tej iteracji, jest darmowy, aby każdy mógł używać go w taki sposób, w jaki mu się podoba.
Nauka pisania kodu może być skomplikowana i zniechęcająca. Przez większość czasu nie jest nawet jasne, od czego zacząć, ale prawdopodobnie padnie mnóstwo pytań i odpowiedzi, zanim osoba rozważająca programowanie na Androida, naprawdę się na nie zdecyduje. Nauka o różnych typach języków programowania daje dobre wyobrażenie o tym, jakiego rodzaju języka programowania należy wybrać dla różnych rodzajów aplikacji.
Chociaż Java jest tu językiem głównym, aplikację na Androida można zbudować także w innych językach. Jeśli interesujemy się głównie tworzeniem aplikacji na Androida, oto kilka opcji do wzięcia pod uwagę. Jeśli chcemy tworzyć aplikacje na Androida, pierwszym krokiem jest wybór języka. Różnice między różnymi językami programowania Androida mogą być trochę skomplikowane i zniuansowane. Wybór, od którego należy zacząć, wymaga zrozumienia ich mocnych i słabych stron.
Języki programowania, które są obecnie używane do programowania aplikacji na Androida to Java – jest oficjalnym językiem programowania dla Androida i jest obsługiwana przez Android Studio; Kotlin – to niedawno wprowadzony język Androida i wtórny oficjalny język Java, jest podobny do Javy, ale pod wieloma względami trochę łatwiej jest go przyswoić; C/C++ – Android Studio obsługuje C++ z wykorzystaniem Java NDK. Pozwala to na natywne kodowanie, które może być przydatne w takiej sytuacji, jak programowanie gry. C++ jest jednak bardziej skomplikowany; C# – jest nieco bardziej przyjazną dla początkujących alternatywą niż C lub C++, która wymaga więcej kodu.
Jest obsługiwany przez bardzo przydatne narzędzia, takie jak Unity i Xamarin, które doskonale nadają się do tworzenia gier i tworzenia wielu platform; BASIC – polega na nauce podstaw języka BASIC. To proste, ale także bardzo potężne narzędzie, choć zdecydowanie o wiele bardziej niszowe; Corona/LUA – to wieloplatformowe narzędzie oparte na LUA, znacznie upraszczające proces tworzenia aplikacji i pozwala na wywoływanie bibliotek natywnych; PhoneGap (HTML, CSS, JavaScript) – jeśli programista wie, jak tworzyć interaktywne strony internetowe, może skorzystać z tej wiedzy dzięki PhoneGap, aby stworzyć bardziej podstawową aplikację wieloplatformową.
Najlepszym sposobem na opracowanie aplikacji na Androida jest pobranie Android Studio. Jest to program Integrated Development Environment. Jest oferowany jako pakiet z Androidem SDK, który jest niczym innym, jak zestawem narzędzi służących do programowania Androida.
To daje ewentualnemu programiście wszystko, czego potrzebuje, aby rozpocząć przygodę z Androidem. Oficjalnych tutoriali i dokumentacji od Google w internecie jest naprawdę mnóstwo, ponadto można znaleźć też większą liczbę bibliotek i darmowy kod do ulepszania aplikacji.