PHP to nic innego jak język skryptowy, który jest osadzany w pliku HTML. Znaczna część jego składni jest zapożyczona z języków takich jak C, Java czy Perl. PHP jest używany do tworzenia różnego rodzaju skryptów, umożliwiających budowanie stron internetowych i aplikacji webowych. Pomimo tego, iż sposób pisania w tym języku jest zapożyczony z innych języków programowania, to programista PHP nie musi przejmować się chociażby takimi rzeczami jak poprawność typów zmiennych, ponieważ jest to wersja znacznie uproszczona.
Umiejętne korzystanie z możliwości PHP umożliwia programowanie samodzielnych aplikacji z interfejsem graficznym, a także umożliwia współpracę z niektórymi źródłami jak na przykład systemy zarządzające bazami danych. Cały kod PHP musi zawierać się pomiędzy odpowiednimi do danej sytuacji znacznikami. Język ten jest o tyle uproszczony, że zmienne nie wymagają deklaracji.
Mechanizm działa w taki sposób, że jeżeli kontekst danego wyrażenia wymaga zmiany jego typu, zostaje ono automatycznie zaadaptowane do typu wymaganego. Obsługiwane rodzaje danych to string (łańcuch tekstowy), int (liczba całkowita), float (liczba zmiennoprzecinkowa), bool (typ logiczny), array (tablica), object (obiekt), null (zmienna niezdefiniowana). PHP obsługuje również większość znanych baz danych, do których można zaliczyć chociażby takie jak MySQL, PostgreSQL, Oracle czy MS SQL.
Popularność tego języka już od początków swojego istnienia miała tendencję wzrostową. W roku 1997 język ten obsługiwał około 50 domen internetowych i do 2005 ta liczba jedynie wzrastała. Obecnie jest dominującym językiem programowania i obejmuje do 75% stron internetowych. Sytuacja rynkowa jeżeli chodzi o język PHP w lutym 2018 roku przedstawiała się całkiem dobrze. Średnie zarobki wynosiły około 5,5 tysiąca złotych, natomiast 25% programistów zarabiało więcej niż 7,5 tysiąca złotych. Jako praca, do której jako główny przedmiot używany jest komputer, 25% badanych udzieliło informacji, że mają możliwość pracy zdalnej.
Obecnie jest duże zapotrzebowanie na programistów PHP, spora ilość ofert pracy przy coraz bardziej zadowalającym wynagrodzeniu. Co więcej, przyszłość tego języka wydaje się być na dzień dzisiejszy bardzo stabilna.
Facebook, WordPress, Wikipedia – wszystkie te popularne serwisy korzystają właśnie z języka programowania PHP. Ostatnie lata przyniosły bardzo wiele dobrego osobom, trudniącym się pisaniem kodu w tym języku, ponieważ rozwój PHP został mocno poruszony licznymi inwestycjami.
Hypertext Preprocessor (bo takie jest rozwinięcie skrótu PHP) jest dosyć prosty do nauczenia się, jednocześnie będąc bardzo wygodnym. Z uwagi na to, że jest tak zwanym przenośnym językiem programowania, stwarza ogrom możliwości. Większość kodu można bez zmian uruchamiać na różnych serwerach i systemach operacyjnych.
Obecnie istnieje cały szereg przeróżnych źródeł, z którymi można rozpocząć przygodę z PHP. Wiele książek, filmów na popularnych serwisach jak YouTube czy Udemy, a nawet szkolenia indywidualne czy darmowe wykłady powodują to, że bardzo łatwo jest na dzień dzisiejszy uzyskać niezbędne informacje na dany temat. Oczywistym jest, jak w przypadku każdego innego języka programowania, że PHP ma tylu zwolenników ilu wrogów. To jaka składnia i funkcjonalność jest dla danej osoby interesująca jest sprawą wyłącznie indywidualną.
Na co więc powinien zwrócić uwagę początkujący programista PHP? Należy już na samym początku wypracować w sobie dobre standardy i praktyki programowania. Nie wystarczy wyłącznie przepisywać kodu, istotą jest zrozumienie i świadomość po co dana klasa jest tworzona, jak realizować poszczególne interakcje pomiędzy obiektami. Trzeba więc zrozumieć konieczne podstawy, aby być w stanie samemu napisać jakikolwiek kod.
Programiści w obecnych czasach nie rzadko stają przed bardzo dużymi wymaganiami w ich kierunku od pracodawców. Znajomość kilku Framework’ów to często jedno z wymagań w aspekcie ofert pracy. Dobrze więc jest znać chociaż jeden z nich na zaawansowanym poziomie, a o innych przynajmniej wiedzieć, że istnieją.
Należy pamiętać o tym, aby wciąż korzystać z najnowszych źródeł, ponieważ niektóre aktualizacje nie są kompatybilne z poprzednimi wersjami. Programowanie PHP z perspektywy czasu rozwija się bardzo dobrze i prawdopodobnie przez długi czas tak pozostanie. PHP jest silnie rozwijane, a twórcy tego języka wciąż dodają do niego nowe funkcje. Nieustanne nowinki techniczne, aktualizacje zmuszają jednak programistów do ciągłej nauki, także im dalej w las tym więcej drzew.