prosty jezyk programowania

Prosty język programowania to temat przewodni każdego początkującego programisty.

Istnieje ogrom języków i przeróżnych framework’ów, jednak który z nich jest na tyle prosty aby bez problemów rozpocząć przygodę jaką jest programowanie? Znaczna część społeczeństwa, która chce zacząć naukę, nie wie do końca jakich umiejętności chce nabyć i co ich zainteresuje. Na początku nie warto nad tym rozmyślać ponieważ aby znaleźć odpowiedni dla siebie język programowania, należy wypróbować każdy z nich. Niezależnie jednak od tego, jak zmieniają się trendy – jeden język zawsze pozostaje w top 3 najprostszych do rozpoczęcia nauki. Jest to PHP.

PHP to język skryptowy, osadzany w pliku tekstowym, najczęściej HTML. Część jego składni jest zapożyczona z języków takich jak C, Java czy Perl jednakże została ona znacznie uproszczona, co powoduje, że język ten jest niemalże idealny dla początkujących. PHP jest używany do tworzenia różnego rodzaju skryptów, które pozwalają na budowanie atrakcyjnych stron internetowych i aplikacji webowych. Pomimo tego, iż sposób pisania w tym języku jest zapożyczony z innych języków programowania, to programista PHP nie musi przejmować się chociażby takimi rzeczami jak poprawność typów zmiennych.

programistka przy pracy

Umiejętne korzystanie z możliwości PHP umożliwia programowanie samodzielnych aplikacji, a także umożliwia współpracę z niektórymi źródłami jak systemy zarządzania bazami danych.
Cały kod PHP zawierany jest pomiędzy odpowiednimi do danej znacznikami. Język ten jest o tyle uproszczony, że zmienne nie wymagają deklaracji a sam mechanizm działa oczywiście na rękę programiście w taki sposób, że jeżeli kontekst danego wyrażenia wymaga zmiany jego typu, zostaje ono automatycznie zaadaptowane do typu wymaganego. Obsługiwane rodzaje danych to string (łańcuch tekstowy), int (liczba całkowita), float (liczba zmiennoprzecinkowa), bool (typ logiczny), array (tablica), object (obiekt), null (zmienna niezdefiniowana). PHP obsługuje również większość znanych baz danych, do których można zaliczyć chociażby takie jak MySQL czy Oracle.

Popularność tego języka już od początków swojego istnienia wzrastała. W roku 1997 język ten obsługiwał około 50 domen internetowych i do 2005 ta liczba jedynie rosła. Obecnie jest to dominujący język programowania i obejmuje około 75% stron internetowych. Programiści PHP mogą liczyć na dosyć satysfakcjonujące wynagrodzenie. Średnie zarobki to około 5,5 tysiąca złotych. Sytuacja jest zazwyczaj adekwatna do umiejętności pracownika, jednak już na stanowisku juniorskim zarobki są zadowalające. Obecnie jest duże zapotrzebowanie na programistów PHP, a sytuacja rynkowa wydaje się być na dzień dzisiejszy bardzo stabilna.

Z PHP korzystają popularne serwisy takie jak chociażby Facebook czy WordPress. Dzięki licznym inwestycjom w ostatnich latach, język PHP uległ znacznemu rozwojowi. Całość działa szybciej i jest bardziej stabilna. Z uwagi na to, że PHP jest tak zwanym przenośnym językiem programowania, pozwala na uruchamianie kodu na różnych serwerach i systemach operacyjnych, bez konieczności zmiany.
Obecnie istnieje cały szereg źródeł, z pomocą których rozpoczęcie nauki jest łatwiejsze i przyjemne. Rozpoczynając na kursach online, szkoleniach indywidualnych, na darmowych meetup’ach i wykładach kończąc.

Tak jak w przypadku każdego języka programowania, na początku nauki należy wypracować dobre nawyki i się ich trzymać. Nie wystarczy wyłącznie słuchać o tym jak pracują programiści czy przepisywać kodu linijka po linijce – istotne jest zrozumienie i świadomość tego, co się tworzy, czego się wymaga i jak działa kod. Trzeba więc zrozumieć podstawy, aby być w stanie samemu napisać jakikolwiek skrypt.

jezyk programowania

Bardzo ważne jest to, że w internecie na każdy napotkany problem przy programowaniu, da się znaleźć rozwiązanie z wykorzystaniem PHP z racji tego, iż język ten ma bardzo bogatą dokumentację. PHP to język służący do tworzenia rozbudowanych dynamicznych stron internetowych, komunikującymi się z bazami danych. Praca programisty polega na nieustannym uczeniu się o przeróżnych nowinkach, jakie twórcy danego języka mają do zaoferowania.
Pomocne jest korzystanie z najnowszych wersji oprogramowania – zapobiega to występowaniu błędów i nieścisłości, przez które początkujący mogą poczuć się przytłoczeni nadmiarem informacji. Inne języki, które mogą okazać się przydatne na początku drogi do kariery to na przykład JavaScript czy Python. Oczywiste jednak, że ilu zwolenników tylu wrogów, dlatego wybór zawsze pozostanie kwestią indywidualną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here