Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą są w stanie, według obowiązujących przepisów, przekazać składnik majątku jako środek trwały na cele prywatne. Oczywiście podatnik powinien być zaopatrzony w odpowiednie dokumenty, które oznajmiają ten fakt. Trzeba jednak pamiętać, iż wiąże się to z pewnymi konsekwencjami podatkowymi.
Przekazanie samochodu na cele prywatne musi być przeprowadzone zgodnie z następującą procedurą. Należy sporządzić następujące dokumenty: protokół likwidacji, oraz protokół przekazania środka trwałego na potrzeby własne. Skutki podatkowe, wynikające z przekazania samochodu na cele prywatne to zmiana w sferze podatku dochodowego, oraz od towarów i usług. W momencie przekazania samochodu na cele prywatne, podatek VAT powinien być udokumentowany za okres, w którym następuje zdarzenie. Jeśli jednak przedsiębiorca nie posiadał prawa do częściowego lub pełnego odliczenia VAT przy nabyciu pojazdu, wtedy nie ma takiego obowiązku. Jeżeli przedsiębiorca odliczał niepełną wartość podatku VAT w momencie przekazania samochodu na cele prywatne, wówczas może to skorygować.
Ogólnie przekazywanie środków trwałych firmy na cele prywatne, wiąże się z dokładnym zapoznaniem się z obowiązującymi przepisami. Jeżeli postąpimy niezgodnie z nimi, wówczas musimy być przygotowani na różnego rodzaju nieprzyjemne konsekwencje. Nie tylko finansowe ! W przypadku podatku dochodowego, przeniesienie majątku, /którym jest samochód/ nie zmusza do opłacenia tego podatku. Jeśli jednak przed upływem 6 lat nastąpi sprzedaż samochodu, wówczas należy to uwzględnić w rozliczeniu PIT.
Jeżeli mamy aspiracje, być postrzeganym jako uczciwy i rzetelny przedsiębiorca, powinniśmy za wszelką cenę być na bieżąco z przepisami podatkowymi i finansowymi. Wizerunek, jaki stworzymy naszemu przedsiębiorstwu i sobie rzutować będzie na długą przyszłość. Uczciwość i rzetelność to w sferze przedsiębiorczości cechy nie do przecenienia. I pamiętajmy o jednym: nie znajomość przepisów nie zwalnia nas z ich przestrzegania.