Od kilku lat przemysł 4.0 jest terminem robiącym zawrotną karierę w mediach i na wielu ważnych spotkaniach branżowych.Oznacza on zbiór nowoczesnych technologii, które to mają zapoczątkować ogromne zmiany w gałęziach przemysłu. Ta innowacyjna koncepcja dotyczy wymiany informacji pomiędzy urządzeniami, systemami oraz ludźmi.
Co to jest przemys 4.0?
Od początku historii przemysłu realizuje się go dzięki nowatorskim rozwiązaniom technicznym. Większość z nich okazało się tak przełomowymi, że były początkiem rewolucyjnych zmian w poszczególnych gałęziach przemysłu. Te niezwykle istotne zmiany pociągają zawsze za sobą znaczne przemiany gospodarcze, społeczne czy też kulturowe.
W ostatnim czasie przemysł 4. 0 jest bardzo modnym pojęciem towarzyszącym zmianom, które dotykają sektor przemysłowy. Otóż dzięki postępującej digitalizacji obecnie znajdujemy się na skraju czwartej rewolucji przemysłowej.
Niemniej przemys 4.0 nie jest bezpośrednio związany z rozwojem nowej technologii, czy też z nowoczesnym modelem biznesowym charakteryzującym tą branżę. Jest to znaczny krok do przodu w kierunku digitalizacji. Jest on nierozerwalnie połączony z nowatorskim podejściem do osiągania takich wyników, które to jeszcze kilka lat temu były nierealne do zrealizowania.
Trzy istotne czynniki charakteryzujące przemys 4.0
Warto wiedzieć o tym, że tanowoczesna gałąź przemysłowa- 4.0 obejmuje trzy podstawowe części. Wśród nich wyróżnia się:
– Internet Rzeczy – czyli IoT – Internet of Things oraz systemy CPS – cyber-physical systems)
– obsługę ogromnej ilości danych oraz zaawansowane analizy
– infrastrukturę komunikacyjną – jest to połączenie technologii, przemysłu oraz cyfryzacji bieżącego IoT.
Rozwój przemysłu 4.0 dzięki internetowi
Jest to obszar, w którym Internet dzięki połączonym ze sobą inteligentnym maszynom, które komunikują się z użytkownikami odgrywa znaczną rolę. U podstaw przemysłu 4.0 znajdują się scalone z sobą systemy płynnie wspierające działania wzdłuż łańcucha wartości, które tworzą w pełni cyfrowy krajobraz.
Rozwój tego nowoczesnego przemysłu oznacza dla gospodarki każdego państwa znaczne obniżenie kosztów produkcji, poprawę efektywności pracy, większą szybkość i skalę produkcji oraz produkcję o wiele lepszych jakościowo produktów czy usług.
W ciągu ostatnich dekad w coraz to większym stopniu koncepcja przemysłu 4.0 staje się rzeczywistością, w której ludzie, maszyny oraz poszczególne procesy technologiczne są ze sobą coraz bardziej związane, dzięki czemu produkcja staje się nie tylko bardziej elastyczna lecz także o wiele bardziej wydajna i opłacalna.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec