To właśnie zdolność kredytowa ma za zadanie przekazać bankowi informacje na temat tego, czy klient jest osobą godną zaufania. Może ona albo otworzyć drzwi prowadzące do wielu atrakcyjnych produktów bankowych, albo zamknąć je dosłownie tuż przed nosem potencjalnego kredytobiorcy. Drugi przypadek nie jest wcale rzadko spotykany. Niestety ale wyniki uzyskane w ramach analizy kredytowej nie zawsze wypadają na korzyść klienta, a wtedy ten klient ma dwie opcje do wyboru – może albo zrezygnować z tego, co zaoferowałby mu mistrzowski kredyt gotówkowy w Santander Consumer Banku, albo może poprawić swoją zdolność kredytową, co w wielu przypadkach da się zrobić.
O co tak właściwie w tym chodzi?
Banki muszą się zabezpieczać na wypadek sytuacji, w których klient nie nadążyłby ze spłacaniem rat kredytów i przestałby je spłacać w zaznaczonym w umowie terminie. Na czymś takim same byłyby bowiem stratne. Banki muszą dbać o swoją płynność finansową i pilnować tego, by klienci wywiązywali się z założeń, aby w razie czego ich… ukarać. Niestety ale tak to wygląda. Klient, który nie sprosta warunkom umowy, musi ponieść z tego tytułu pewne konsekwencje. A przeważnie te konsekwencje będą niestety sporo kosztować i z tego względu nie wolno dopuścić do sytuacji, w której weźmie się kredyt, a później nie będzie miało się jak go spłacać.
Zdolność kredytowa – czym jest?
Niektórzy jednak, ci nie za bardzo zaznajomieni z tematem produktów kredytowych, mogą nie wiedzieć nawet tego, czym jest zdolność kredytowa i skąd się ona bierze, czyli na jakich zasadach jest wyliczana. Określa ona zatem maksymalną kwotę, jaką bank jest w stanie pożyczyć klientowi. Mówi o tym, jaka największa pożyczka przysługuje danej osobie na podstawie różnych czynników. Oczywiście każdy bank tą zdolność kredytową sprawdza i to za każdym razem, gdy ma obsłużyć jakiegoś klienta. Każdorazowo, przy nawiązywaniu nowej umowy, jest ona liczona od nowa, nawet jeśli klient brał już wcześniej kredyt w wybranym banku i bez trudu go uzyskał (zdolność nie jest bowiem stała i zawsze zmienia się w zależności od różnych parametrów).
Co daje zdolność kredytowa?
Klientowi pozwala na wzięcie kredytu, a bankowi pozwala określić różne parametry tego kredytu. Na podstawie zdolności ustala się bowiem jego maksymalną kwotę, ale nie tylko, bo też określa się odpowiednią dla niego prowizję, poziom oprocentowania poszczególnych rat, a nawet i to, czy klient będzie musiał wziąć dodatkowe ubezpieczenie na kredyt albo w jakiś inny sposób go zabezpieczyć. Za najlepszy kredyt gotówkowy wiele osób uzna kredyt jak największy, ale najkorzystniejsze warunki zawsze są udostępniane przy kredytach na niższe kwoty. Te mniejsze pożyczki są też o wiele prostsze do załatwienia. Bardzo często prawie każdy może je dla siebie pozyskać. Często robiąc to nawet przez Internet, czyli nie musząc nawet odwiedzać żadnych placówek należących do banków.
Czy zdolność kredytowa jest ważna?
Zdecydowanie tak. To właśnie ona albo daje tę możliwość wzięcia pożyczki, albo tę możliwość odbiera. Bez niej klient nie ma szans na zaciągnięcie najmniejszego i najprostszego nawet zobowiązania. Gdy zdolności kredytowej brakuje albo jest ona niewystarczająca, bank przestaje wychodzić z jakimikolwiek propozycjami, bo domyśla się, że nie będzie to dla niego w żaden sposób opłacalne. Natomiast posiadanie zdolności kredytowej wiąże się z automatycznym uzyskaniem dostępu do przeróżnych produktów kredytowych. Ta zdolność otwiera furtkę do korzystania z najróżniejszych finansowań. Dzięki niej można więc powoli realizować różne swoje życiowe cele, nawet te bardzo duże, polegające chociażby na wybudowaniu nowego dużego domu albo zakupie mieszkania w jakimś popularnym mieście.
Od czego zależy zdolność kredytowa?
To właśnie na tym punkcie większość osób powinna zatrzymać się na dłużej, a już zwłaszcza te osoby, które chcą brać kredyt, a cały czas spotykają się z odmową banków, z uwagi na swoją kiepską sytuację finansową. Bo zdolność kredytowa w największym stopniu zależy właśnie od dochodów. Im większe one są, tym większa ta zdolność się staje, jednakże ta zasada działa również na odwrót. Dla banku znaczenie ma zresztą nie tylko wielkość uzyskiwanej pensji, lecz również i kwestie takie jak typ wykonywanej pracy, okres zatrudnienia, rodzaj umowy na którą jest się zatrudnionym czy nawet częstotliwość pracy. Każdy ten pojedynczy szczegół jest oceniany i poddawany analizie. Czasem więc nawet osiąganie dużych dochodów okazuje się niewystarczające do tego, by wziąć jakiś większy kredyt, albowiem te dochody okazują się mało istotne, gdy pracuje się na umowę o dzieło albo umowę zlecenie, czyli tzw. umowy śmieciówki.
Ile wynosi koszt kredytu gotówkowego?
Jeżeli natomiast człowiek zdoła już zapewnić sobie tę optymalną zdolność kredytową i przejdzie do dopełniania dalszych formalności, będzie mógł zastanowić się nieco głębiej nad wartością całego kredytu. Wtedy można przyjrzeć się chociażby jego ostatecznej cenie. Powinna być ona jawna i klient od samego początku powinien o niej wiedzieć.